Crni ljepotan

Odgovori
Korisnikov avatar
Centurion
Reactions:
Pridružio se: Pet Feb 17, 2017 12:02 pm

Crni ljepotan

Post od Centurion » Ned Feb 11, 2018 12:00 am

Slika

Za moju malenkost, jedan od najljepših ikad, najmoćniji Lotus koji je rulao

Turbo je za mene, jedna od najljepših i najboljih sekvenci F1 trkanja uopšte. Brutalna moć, jednostavna ljepota i neodoljiv šarm karbonskih ljepotana su ono što je milione zaljubljenika širom planete bacalo u delirijum. Betonski koloseumi bili su preuski da prime sve koji žele osjetiti moć sprege čovjeka i mašine, sklop koji pobjeđuje.
Bilo je nečeg zanosnog u svemu tome. Pustite gas sekund prekasno...i trenutak kasnije, vidite dupe svog bolida...
U takvim vremenima, nije nimalo lako bilo biti vozač. Da budem precizniji, tada je vozač Formule 1 više bio pilot... i morao se dokazivati kao pilot.

Sredinom tih osamdesetih, imali ste par timova koji se odprilike ravnopravno bore za titulu. Timovi su generalno, da tako kažem, imali vrhunske vozače, i tu nije bilo kalkulacije. Asovi poput Laude, Piqueta, Prosta, Mansella... bili su dokaz, da je ta,1985, jedna od najkvalitetnijih sezona ikad voženih u F1.
Pošto sam već opisao moć dabl B, red je na drugi bolid, koji je u kvartalu onih koje ćemo ovom prilikom ugostiti u ovom dijelu foruma...

Slika

Prolog

Da malo pojasnimo stvari oko tima Lotusa, prije nego pređemo na sredstvo pomoću kog su dva vozača tako kvalitetno zarađivali svoju platu...
Alfa i omega britanskog tima, Colin Chapman, umro je, bar tvrde da je umro, 1982, neke dvije sezone prije ugovaranja mladog Senne za nositelje JPS reklame na leđima.
Lagano , dvije supernove su ulazile u putanju jedna drugoj. Dolazeći mladi Senna, a sa druge strane, još uvijek sjajni, ali odlazeći Lotus. Jedina moguća kombinacija u tom trenutku, za popuanjavanje praznine nastale, već pomenutom, smrću Chapmana u decembru 1982.
Kako popuniti prazninu ?
Mislim da je tada jedini mogući način bio samo - GP pobjede. Što više, to više zaborava, bar na određeni način, slavnog vlasnika, čija je sjena još lebdila nad garažama njegovog slavnog tima...

Dvije su sezone prošle, a sve što je Lotus dobio bilo je - jedno drugo mjesto. Siromašno.
Šef tima, Peter Warr, kako je poslije tvrdio, prepoznao je u Senni, još 1983, nedostajuću puzlu slagalice, pa ga je želio potpisati za sezonu 1984, za nekih 50.000 dolara, koliko je tražio Sennin menadžer. Ipak, umiješao se JPS, i odbio Senni angažman, tražeći prisustvo britanskog vozača u timu, da bi ugovor bio validan. Mansell je ostao još jednu sezonu.
Ayrton dolazi godinu poslije, ali za neznatnu razliku u ugovoru... Sada je to 585.000 dolara. Deset puta više. Ali, isplatilo se. Svaki dolar, veli Warr.

Provizorno da dodam, da baš mnogo ne idemo u sitna crevca, mladi Senna je imao par nezgodnih okolnosti, koje mu nisu dopustile da dođe do svoje prve titule, u momentu kad je to, objektivno, mogao uraditi, u svojoj drugoj sezoni u F1, 1985. To misle određeni ljudi u trkačkom svijetu.
Pratnju je opet imao u pristojnom i jako dobrom Elio de Angelisu, koji je bio dostojan suvozač u jednom velikom timu. Međutim, oni ne bi napravili ništa, da za svoj rad nisu dobili jedan fantastičan, i fino brušeni umjetnički alat. Oruđe, koji je u njihovim rukama ispisivalo najljepše stihove po asfaltnoj podlozi ondašnjih F1 kompleksa...

Slika

Fabula

Lotusov bolid oznake 97T, ustvari je bio prepravljeni model 95T iz prvenstva dvije sezone prije, iz sezone 1984.
Umotvorina gospodina Gerard Ducarouge, nosila je u sebi motor Renault Gordini EF15B zapremine 1492 kubna santimetra. Taj Renoov turbo stroj proizvodio je oko 900 bhp, 912 ks, i to za trke. Za kvalifikacije, ta snaga rasla je na zavidnih 1000 bhp, 1014 konjskih snaga, što ga nije svrstavalo u red najjačih motora te sezone. Možda da je koristio toluen... O tom, poslije.
Avaj, sa druge strane, Gordini nije bio toliko ni pouzdan , i nije se mogao pohvaliti istrajnošću na stazi.
Glavni sponzor koji je donosio i tu mističnu crno zlatnu mješavinu boja, bio je tada duvanski gigant, JPS. Takođe, Elf je bio pokrovitelj kao drugi sponzor po veličini ove ekipe. Plus, nikako ne smijemo zaboraviti, tada, moćni Olympus... Dosta o logistici. Pređimo na djela.

97T bio je jednostavnog, provjerenog dizajna, ali i jako robustan. Kod dizajna su korišteni i neki elementi iz nefunkcionalnog Indycar Lotusa 96T. Takođe je tu bio još jedan izum Lotusa, iz ranijeg perioda. Iza prednjih točkova, a ispred bočnih krakova, bili su postavljeni, jedan raniji oblik, tzv. "bargeboards". Ostavština nekadašnjeg "efekta tla", koju je Colin tako uspješno primjenio...
Efekti, gore nabrojani, bili su podređeni što boljem strujanju vazduha oko automobila. Opet, prilično hrabro je Ducarouge izbacio sa bolida svojevrsno obilježje sezone 1984. na bolidima, takozvane "winglets" aero dodatke, koji su dodavani ispred glavnog, velikog repnog krila, u svrhu poboljšanja samog prijanjanja bolida.
Crna munja je bila jako konkurentna tokom sezone, za ono vrijeme i onu konkurenciju, impresivna.
Ipak, jedna stvar se mora priznati. Taj bolid je bio jako, jako brz, ali nadasve nepouzdan. Iako je diktirao ritam na sporijim ali moćnm stazama poput Detroita, Monaca i Adelaide, nije bio moćan kao BMW, ili Honda. Bio je negdje na nivou sa Ferrari i Porsche motorima.
Posebno je Senna negdje sredinom sezone imao jako lošu karmu, i mnogi kao krunu svega navode nezgodu u Francuskoj, kad je imao problem pri brzini od 322 km/ ulazeći u krivinu Courbe de Signes, nakon 1.8 kilometara dugačkog pravca Mistral Straith.
Na kraju sezone, ovaj moćni auto bio je četvrti u pretku konstruktora. Dostojno pohvale i naklona.
U sklopu sa Sennom taj Lotus je zaista bio vrhunski paket, a potvrda je stigla na drugoj trci sezone, u Eštorilu, gdje padala monsunska kiša. Sam Ayrton je tvrdio kako je imao čistu sreću da iskontroliše prejaki turbo na takav način:
"Bolid je klizao svuda, i bilo ga je jako teško kontrolisati. Prečesto se taj auto klizao na svaku stranu jer je bilo previše snage, a tako malo gripa. Kad sam se zamalo izvrtio na pravcu ispred boksova, imao sam samo puku sreću da ostane na stazi. Ljudi misle da u toj trci nisam griješio, ali to je jedna obična floskula. Lično, više i ne znam koliko puta sam bio vani, van trkačke putanje. Pa, u jednom momentu, pogonski točkovi vrtili su u prazno, dok sam sa sva 4 točka bio na travi. Bolid se sam, inertno, vrati na stazu... dok su svi pričali ofantastičnoj kontroli automobila, ja sam govorio da je to samo mnogo sreće. Te automobile, niko, baš niko nije mogao iskontrolisati na mokrom..."

Slika

I sada, na red dolazi naša današnja tema. Lotus, 98T. Legitimni nasljednik 97 - ce, veoma, veoma sličan. Opet,mnogo različit, i vidne razlike su postojale.Kako na bolidu, tako i u timu.
Umjesto Elia, koji je otišao put sudbonosnog mu Brabhama, u tim je došao, po Senninoj odredbi, Johhny Dumfries. Ono, Senna je predlagao za suvozača svog zemljaka Gugelmina, ali, dva brazilca u britanskom timu...
Striktno je Ayrton zabranio dovođenje, tada veoma talentovanog i već konkurentnog, Derek Warwicka. Bojao se za poziciju u timu, tvrdeći kako Lotus ne može napraviti dvije konkurentne jedinice potpuno istovjetnih bolida... Ko zna, je li bio u pravu. Sebičan, jeste bio.
Taj bolid, 98T, imao je određene ispravke nedostataka, u odnosu na 97. Prvi, možda i najbitniji, mjerač potrošnje goriva u kokpitu.
Taj problem imali su svi turbo motori, pa i poboljšani Renault. Tadašnje generacije sjećaju se kad je Senni u San Marinu, četiri kruga prije kraja i pobjede, nestalo goriva.
FIA je opet, za 1986, smanjila rezervoare goriva sa 220 na 195 litara. I to je bila prava glavobolja za timove. U skladu sa tim, Lotus je razvio taj računar za potrošnju goriva, koji je vozačima davao info o tome koliko krugova mogu odvesti sa trenutnim tempom bolida. Zanimljiva sprava...
Novi propisi takođe su produbili kanal između trkačkog i kvalifikacionog tempa. 98T vozio je specijalne gume, turbo, i poptuno drugačiji mjenjač u odnosu na trku, kad pogledamo kvalifikacijski mod. Ta ekstremna verzija EF15B imala je određenu vrstu vodenog ubrizgavanja radi što efektnijeg rada motora. Snaga je povećana za čitavih 300 bhp, do procijenjenog iznosa preko 1200 bhp. Koliko tačno, nije znao ni Sennin trkački inžinjer Steve Hallam, jer njihov dinamometar nije bio baždaren za toliku snagu motora...
Sa 540 kg mase bolida, ovakvi motori mogli su izdržati dva leteća kruga, prije nego bi se pretvorili u užareno gvožđe, a klipovi krenuli prema eteru, ako niste pustili gas, tomo motoru koji izdiše. Nisu bili rijetki i takvi slučajevi. Da klipovi motora prestižu vozača koji vozi bolid, domaćina tog motora...

Stevee Hallam, daje jedno zanimljivo sjećanje:
" Tih kvalifikacijskih dana, koristili smo po jedan turbo, za jedan krug. Takva je bila preporuka Renault - a. Za mijenjanje, momcima je trebalo pola sata. Znači, pola sata razmaka je moralo da bude između letećih, brzih, krugova. Turbo bi bio užaren, sjajno crvene boje. Momci su koristili guste, azbestne rukavice do lakata, dok su ih vadili i odvrtali šrafove. Čulo se pucketanje i krckanje metala dok se hladio. Kad bi poneka kapljica znoja mehaničara pala na užareni metal, začulo bi se glasno cvrčanje isparenja... Vazduh oko turbo punjača doslovno je treperio kad bi ih tek izvadili."

I dok su neke trke bile nagrđene i unaprijed određene uštedom goriva, kvalifaji su bili nešto potpuno drugo. Stvarni potencijal ovih mašina, mogao se vidjeti samo u ovo subotnjem segmentu F1 trka tog vremena.
Steve Hallam:
"Adelejd, 1986. Imali smo jedan motor za jedan set guma, i drugi motor za drugi set guma. Po jedan kvalifikacioni krug, prije nego izgore i gume i turbo. Nikad neće biti više snage u neograničenom oslobađanju za jedan krug, kao te subote u Adelejdu 1986. Nikad poslije to nisam vidio."

Slika

Francuski proizvođač je za sezonu 1986. razvio tada potpuno novi, čuveni pneumatski ventil, pa je motor bio lakši i manji, a imao je režim rada u dosta većem broju obrtaja od prethodnika, od 11.000 o/min do 12.500 o/min.
Korišten je komprimovani vazduh da bi mehanički upravljao ventilima, umjesto tradicionalnih opruga. Sve to, podiglo je konačni učinak i efikasnost. Uprkos visokim troškovima i složenosti, sistem je bio veliki napredak u dizajnu motora, i uskoro su ga usvojile i sve ostale ekipe. Kao takav, u Moto GP stigao je 2002...
EF15B opremljen je takođe modernijim sistemom paljenje smješe goriva u ćelijama za sagorijevanje, koje su podijeljene na šest ćelija, svaka posebno za po jednu svjećicu, a pod kontrolom ECU.

O količini goriva, vozaču je dojavljivano sa "pit vola". Ako bi na ekranu imao goriva za više krugova nego je ostalo da se odveze krugova, bilo je vrijeme za jurnjavu. Ako bi na ekranu bilo manje, prelazilo se u "fuel save mode".
Međutim, manji rezervoari za gorivo imali su neke prednosti. Decourage je napravio dosta manji, skladniji 98T, sa čvrstim karbon fiberom i sistemom aluminijskih saća. Za konstrukciju je odabran manji, inegralni model, koji je koristio Ferrari, Williams i McLaren, za razliku od dotadašnjeg koncepta Lotusa, tzv. " flat - sheet" sistema, odnosno sistema "ravni list".
Pregrade su bile mašinski obrađene, aluminijske, a za punjenje pregrada između kompozitnih zidova korištena je alu folija.
Visina kade iza vozačeve glave smanjena je, a manji rezervoar otvorio je mjesto i prostor za novu "crnu kutiju" bolida.
Ako imamo u vidu da je telemetrija F1 bila u povojima, onda je jedinica za obradu podataka "Scicon" na ovom bolidu bila bum tehnologije. Ssitem je akumulirao podatke temeljene na 3D koordinatama šasije, a oni su zatim bivali prebačeni u Triple - X računar na pit volu, da bi poslije bili naknadno obrađeni u Ketteringham Hallu.
Ne zaboravite, tada su računari još bili 8 - bitni, i imali su 48 kb RAM memorije. Pohvalno...
Uprkos svim nadogradnjama, EF16B nije bio ni najmoćniji, ni najjači turbo na gridu.

Slika

Jedna istorijska anegdota, sada toliko značajna.
Senna je u svom, tek drugom, druženju sa 98T donio Lotusu istorijski, 100 pol u Herezu. Krug je bio toliko brz, da se isti dan u padoku počelo šuškati da je Lotus koristio fleksi sajd podove, odnosno neke elemente slavnog "graund" efekta.
Nekoliko godina kasnije, Peter Warr otkrio je razlog takve brzine, i takvog kruga - bila je to Sennina težnja ka perfekcionizmu.
Sa vremenom 1.22,06 postavljenim u petak, Senna je veći dio subote proveo u boksu, prateći koliko ostali vozači uspijevaju da mu se približe. Piquet mu se približio na 0,6 sekundi, i bio je vrlo blizu najbržeg kruga. I dok je Warr, kako veli, savjetovao Sennu da ne vozi drugi brzi krug, a mehaničari mijenjali turbo, ovaj ga nije poslušao. Ostao je u bolidu zatvorenih očiju, i kako je poslije rekao, u mislima odvezao krug. Ayrton je Peteru rekao kako može odvesti krug 1.21.6, a to je bilo za čitavu sekundu brže.
Izašao je na stazu, i odvezao 1.21, 605... i donio pol, 100.Ipak, sjajnu predstavu zasjenila je optužba na račun Dumfriesa, koji je imao ko zna koji poredu karambol sa mjenjačem. Senna je bio okrutan. Tvrdio je kako je Englez bio toliko spor, da nije mogao čak timu obezbjediti neophodne telemetrijske podatke...

Ipak, Senna je sa tim 98T pravio čuda kad god bi izašao na stazu. Velikih osam pol pozicija, u 1986. pored toliko velikih i moćnijih mašina,plus tri pobjede, posule su ovaj bolid zvjezdanom prašinom, koja i danas iskri sa crnog laka. Donio je Lotusu ono neophodno, i sprega njega i 98- ice, bila je jedna od najljepših u F1 ikad.

Slika

Da, ostao sam dužan, a neću baš detaljisati, malo objašnjenje za pogonsko gorivo ovih raketa. Pat Symonds je jednom prilikom rekao:
" Gorivo je tada bila smjesa benzena, toluena i ksilena." Sa druge strane, Renault je za svoje motore koristio mezitilen.
Jean Claude Fayard, tvrdio je kako mezitilen ima čak bolju sposobnost izgaranja i kvalitetnije sagorijevanje od toulena, mada mu je tačka sagorijevanja bila ekstremno visoka... Šta reći, nego ovako nešto. Rakete u F1 su koristile raketno gorivo, jer prvi podaci, zabilježeni, tvrde kako su toluen koristili lovci bombarderi Luftwafe, koji su koristili pionirski raketni pogon.

Veliki Colin, još tamo 1975, zabilježio je određene misli, za vječnost F1 udžbenika:
" Trkački automobil ima samo jednu namjenu : OSVOJITI trku. Ako to ne učini, onda je sve gubitak vremena, novca i truda da se nešto postigne.
Može vam zvučati uobičajeno, šablonski, ali, koliko god to bilo pametno, jeftino ili lako za održavanje, ako pobjedite jednu trku, a nemate konstantu u pobjedama, vi nemate ništa..."
Te 1986. u zraku se osjećao elektricitet. Automobil, tamniji od najtamnijeg olujnog oblaka. Iz njegovog središta, žuto zlatni bljesak.
Elektricitet.

Slika

Zaključak

Na kraju ovog, drugog poglavlja, šta reći. Za mene, devedesetosmica je ikona F1, možda najljepši svih vremena. U sprezi sa Ayrtonom, mora se pomenuti, i reći koja riječi o takvoj simbiozi. U tih par sezona, sve se preplelo u jednom malom, ali tako slavnom timu. Mnoštvo emocija, harizma i ambicije, potpomognutih neopisiviom glađu za pobjedama.
Nadam se da ste još jednom uživali u čitanju, a ja smatram da svaki naredni tekst i opis mora biti sve duži i kvalitetniji, kako ne bismo prekinuli niz. Nadam se da u tome za sada uspijevamo, svi mi. Vi, koji mi posvetite svoje dragocjene vrijeme, i ja koji makar malo pokušavam da vam uljepšam dan, ili veče...
Hvala. Do narednog čitanja...

Korisnikov avatar
AndrejR
Reactions:
Pridružio se: Uto Feb 21, 2017 11:04 pm

Re: Crni ljepotan

Post od AndrejR » Ned Feb 11, 2018 11:41 am

Definitivno jedan od najlepsih taj 98T. Kakav struk :)

iceman036
Inženjer
Reactions:
Pridružio se: Čet Feb 16, 2017 10:30 pm

Post od iceman036 » Ned Feb 11, 2018 12:53 pm

Tiko, tekst je fenomenalan ali nemoj da ih stavljas u tehnologiju jer realno ovde si samo rekao par cinjenica o tehnologiji F1.
Ako hoces posveti se efektu tla sta i kako, to bi bilo prikladnije za ovde.

Korisnikov avatar
Centurion
Reactions:
Pridružio se: Pet Feb 17, 2017 12:02 pm

Post od Centurion » Ned Feb 11, 2018 1:02 pm

iceman036 napisao:
Ned Feb 11, 2018 12:53 pm
Tiko, tekst je fenomenalan ali nemoj da ih stavljas u tehnologiju jer realno ovde si samo rekao par cinjenica o tehnologiji F1.
Ako hoces posveti se efektu tla sta i kako, to bi bilo prikladnije za ovde.
Pa pošto sam i onaj o BMW ubacio ovdje, da ih ne razdvajam... Mogao bi i u Istoriju, naravno, pa ćemo idući lupiti tamo.
Opet, efekat tla, materija, neiscrpna... Dok se prešaltam sa ovog perioda... :)

Korisnikov avatar
Sejo#95
Reactions:
Pridružio se: Pet Mar 10, 2017 10:14 pm

Post od Sejo#95 » Pon Feb 12, 2018 5:33 pm

Ovo je odlicno! :smajli_sa_pivom:
Taj prelepi 98T i ludi Lotus zaista nedostaju F1. :cry:
Što možeš sanjati, možeš i ostvariti.Enzo Ferrari.

iceman036
Inženjer
Reactions:

Post od iceman036 » Pon Feb 12, 2018 9:48 pm

Centurion napisao:
Ned Feb 11, 2018 1:02 pm
Pa pošto sam i onaj o BMW ubacio ovdje, da ih ne razdvajam... Mogao bi i u Istoriju, naravno, pa ćemo idući lupiti tamo.
Opet, efekat tla, materija, neiscrpna... Dok se prešaltam sa ovog perioda... :)
Eh, Tiko, pisao si o BMW motoru, ovo je komplet bolid. Daklem, oprosteno ti za sad ;)
A sto se efekta tla tice, ako hoces sa time da se rves, samo uopsteno jer gledano sa strane fluidne dinamike to bi otislo predaleko - veruj mi, ima tu jedan cika, francuz zove se Moris Kuet. Zahebano veruj mi ;)

Korisnikov avatar
poTTa20
Reactions:
Pridružio se: Pet Feb 17, 2017 6:42 am

Post od poTTa20 » Sre Feb 14, 2018 7:58 am

O Koanda efektu i Rejnoldsovom broju i da ne pričamo :D :D :D :lol:

iceman036
Inženjer
Reactions:

Post od iceman036 » Sre Feb 14, 2018 10:38 am

O tome cemo kada pocne WEC sezona :D

Korisnikov avatar
DzonyDLG
Reactions:
Pridružio se: Čet Maj 18, 2017 12:37 am
Kontakt:

Post od DzonyDLG » Sre Feb 14, 2018 11:54 pm

Tihi ajde i ovde, svaka cast! Toliko si lepo napisao da sam bukvalno sve zamisljao u glavi kao da citam knjigu! I da, dvaput sam citao, toliko me je ova prica ocarala i docarala mi eru F1 koja je bila mnogo pre mene, ni jedan snimak ne moze da napravi ovakav skoro pa stvaran dozivljaj kao ovakvo pisanije! Ave! :smajli_sa_pivom:
"The fact is I don't drive just to get from A to B. I enjoy feeling the car's reactions, becoming part of it." Enzo Ferrari

#Kimi7 #CL16 #ForzaFerrari

Korisnikov avatar
maverick
Reactions:
Pridružio se: Ned Feb 19, 2017 1:36 pm

Post od maverick » Čet Feb 15, 2018 3:13 pm

97T Black Beauty.....
If a person has no dreams, they no longer have any reason to live. Dreaming is necessary, although in the dream reality should be glimpsed. For me this is a principle of life.

Odgovori