Inostranstvo

Diskusija o svemu što ne spada u jednu od ostale četiri Off Topic kategorije
Korisnikov avatar
Renault Terminator
Reactions:
Pridružio se: Sub Feb 18, 2017 10:17 am

Inostranstvo

Post od Renault Terminator » Ned Jul 02, 2017 8:40 pm

Postovani moji forumasi,evo jedne teme za sve koji zive u inostranstvu ili su zivjeli pa se vratili,za one koji su nekada radili u nekoj stranoj zemlji kao sto sam npr.ja.
Pisite o svemu,sta ste radili/radite,gdje ste u kojoj zemlji,pisite o vasim licnim iskustvima,iznosite svoja milsjenja itd...
Ako moderatori ostave ovu temu,ja cu svoja iskustva iz Canade pisati ovdje ne vise na temi Odbrojavanje do Melburna. :)
Powered by Renault.
Slika

iceman036
Inženjer
Reactions:
Pridružio se: Čet Feb 16, 2017 10:30 pm

Re: Inostranstvo

Post od iceman036 » Ned Jul 02, 2017 8:45 pm

Renault Terminator napisao:
Ned Jul 02, 2017 8:40 pm
Postovani moji forumasi,evo jedne teme za sve koji zive u inostranstvu ili su zivjeli pa se vratili,za one koji su nekada radili u nekoj stranoj zemlji kao sto sam npr.ja.
Pisite o svemu,sta ste radili/radite,gdje ste u kojoj zemlji,pisite o vasim licnim iskustvima,iznosite svoja milsjenja itd...
Ako moderatori ostave ovu temu,ja cu svoja iskustva iz Canade pisati ovdje ne vise na temi Odbrojavanje do Melburna. :)
Pa jedan od moderatora je sljakao malo preko :D

Korisnikov avatar
Renault Terminator
Reactions:

Post od Renault Terminator » Ned Jul 02, 2017 8:49 pm

Ovaj je bio zrtva black ice ili ti crnog leda,danima je stajao tako izvrnut kraj puta.

Slika
Slika
Slika
Powered by Renault.
Slika

Korisnikov avatar
Renault Terminator
Reactions:

Post od Renault Terminator » Ned Jul 02, 2017 8:51 pm

iceman036 napisao:
Ned Jul 02, 2017 8:45 pm
Renault Terminator napisao:
Ned Jul 02, 2017 8:40 pm
Pa jedan od moderatora je sljakao malo preko :D
Otvaraj dusu :)
Powered by Renault.
Slika

Korisnikov avatar
Renault Terminator
Reactions:

Post od Renault Terminator » Sre Jul 19, 2017 10:38 pm

Uh...nisam odavno nista pisao na ovu temu,moracu bome.Podsjetise me na to moja braca ne po krvi vec po muci i patnji sa kojima sam se bas danas lijepo ispricao,nazalost ne u kafani uz neko peceno prase vec preko telefona,bio je tu i jedan Kanadjanin,kolega vozac, kod nas u Srbiji koji je radio i jos uvijek radi u toj firmi gdje smo mi bili a i jos smo,imaju jos dva Jugovica gore al ce jedan uskoro da se prekomanduje u Ontario ako Bog da.A nas bivsi Boss je za sada indirektno ,izrazio zelju da vrati staru ekipu (Srbe) nazad u Canadu.Njegovi vozaci Kanadjani su mu vec slupali dva kamiona,steta totalna,vozaci jedva ostali zivi.Jedan od slupanih je moj kamion sa kojim sam radio sumu,zavrsio je u garbage.Slabo mu rade,nepouzdani su,neozbiljni a i nema ih,mehanicari su mu slabi a i njih nema...Plus sto je pogodio novi posao...No vidjecemo sta ce biti,sve
je to jos na dugom stapu, mozda Canada opet postane aktuelna tema u mome zivotu☺....
Eee da,zadnje dve osovine od Peterbilta kojem je motor bio na izdisaju,takav "istrosen" I "pregazen" je prodan na licitaciji u Edmontonu,nisam mogao da vjerujem kakva covjek mora da bude operacija da bi kupio mrtav kamion ali to je Canada,gdje prestaje logika,pocinje Canada....
Slika
Powered by Renault.
Slika

Korisnikov avatar
Renault Terminator
Reactions:

Post od Renault Terminator » Ned Jul 23, 2017 11:54 am

Sto bi rekli Zare i Goci,doslo vrijeme da opjevam nasa sela oko Bugojna grada, :) samo ja cu " opjevati" nesto malo drugacije od nasih sela :)

Pisao sam o poslu, sumi,koji sam radio,opisivao sam kako se utovara,koja su pravila na tim sumskim putevima itd..Sada cu pisati malo o istovaru tih drva koja se iz sume dovuku do firme/fabrike koja dalje ta drva obradjuje/pravi od njih papir,svih mogucih vrsta.
Naravno,cim prodjete kapiju ide se na vagu,mjeri se prva osovina,pa se onda navezu zadnje tri kamionske osovine,pa kada izmjeri njih navezu se od prve prikolice tri osovine i na kraju se navezu od druge prikolice dve ili tri osovine,neke zadnje prikolice imaju dvije a neke tri osovine,moja zadnja prikolica je imala dve osovine..Moj kamion za sumu je imao 9 osovina a maksimum je 10 osovina.Sve su osovine sa duplim tockovima sem prednje osovine.Nakon izmjerene tezine i obavljene papirologije ide te na mjesto koje je predvidjeno za razvezivanje tereta,skidanje sajli itd..nakon toga na prvoj prikolici ima ventil na kojem ispustate zrak iz jastuka ali ga ne odvrcete do kraja da jastuci skroz padnu,odvrne se da vazduh izlazi da prilikom istovara ne dodje do problema,jer kranista iz jednog ili dva zahvata,zavisi od vas kako mu kazete,istovari jednu prikilicu,to je maltene 20 i vise tona odjednom.
Nakon sto ste pripremili prikolice za istovar,na radio vezi se ukljucujete na kanal na kome je kranista,on je glavni,vedri i oblaci i sta on kaze tako radite.Inace,kada udjete u fabriku vazi gvozdena disciplina za sve,nesto sto u zivotu nikada nisam vidjo pa ni u vojsci,tacno se zna sve,kuda se ide,ko sta radi,kako morate biti obuceni ma ne mogu to da vam opisem,znaci prava gvozdena disciplina,tolerancija je nultna,nema je,jedna greskica van propisanih pravila firme,ispadate iz posla i nemate vise pravo da vozite za njih.I to je jedan od razloga sto skoro nikog od stranaca nije bilo tu.Njemu se prijavite tako sto kazete svoj broj kamiona (moj je bio 243) da ste spremni za istovar.On vam dalje kaze dal da pridjete kranu ili doklena da pridjete i sacekate ako je kran zauzet.Kada vi dodjete na red,on vam radio vezom javi i vi polako picite ka njemu,on vas tacno navodi gdje i kuda da idete i kada da stanete,kranista je iznad vas nekih 20 metara a mozda i vise,kran je ogroman,ide po sinama i kao sto sam rekao njegova ruka moze odjednom da digne preko 20 tona,veoma zajebana masina.Kada vas on zaustiv,kazete mu iz koliko puta koju prikolicu a istovari,zadnja prikolica skoro uvijek ide iz jednog zahvata,prva zna ici iz dva a to zavisi kako ste natovareni,iz dva puta se istovara vise iz opreza/predostroznosti da vam ne osteti kabinu,odnosno krov,da se drva ne nagnu na kabinu kada ih on zahvati al opet to zavisi kako vas je loader u sumi natovario,ako vas je lijepo natovario nema problema,kranista to lijepo zgrabi,digne i ajd zdravo.
Sama komunikacija izmedju vas i kraniste dok se vrsi istovar je isto strogo propisana pravilima koja opisuju kako da navodite kranistu,jer on gleda iz pticije perspektive,on ne moze da vide doklena da spusta ruku i kada da je zatvara jer da nema vas koji ga navodite on bi polomio prikolicu kao grisinu,on gleda u vas a vi mu pokretima ruku govorite sta da radite.To ne znaci da mozete mlatarati kako vam padne napamet,imaju tacno odredjeni pokreti rukom koji oznacavaju spustanje,podizanje,otvaranje i zatvaranje ruke.Ako vi krenete nesto sami da improvizujete rukama van pravila kako je opisano da komunicirate prilikom istovara,kranista automatski zaustavlja ruku i ne mrda dok ne pocnete davati signale koji su propisani.Zvuci mozda debilno,al to je tako i to tako funkcionise decenijama.Na ovom videu ja iz svog kamiona snimam kolegu ispred mene koji istovara prvu prikolicu.
Nakon istovara,obavezno zahvalite kranisti na dobro obavljenom poslu,pozdravite ga,promjenite kanal na radio stanici i razgulite na mjesto koje je predvidjeno za ciscenje prikolica od kora od drveca,snijega koji se nakupio od drva i puta..tu kada zavrsite idete na "lift" da natovarite zadnju prikolicu na prvu.To je klasicna dizalica.Prodjete kamionom ispod nje i zaustavite se tako da zadnja prikolica odnosno njena sajla,bude ispod kuke koju kacite za tu sajlu.Razvezete kablove od instalacija koji su privezani za sasiju druge prikolice,pustite ih da padnu na zemlju izmedju tockova,po sredini da ih ne zgazite kada budete isli u rikverc i kada budete dizali prikolicu da ih ne pokidate.Onda izvucete sipku iz sedla,otkljucate ga,sedlo je kontra okrenuto od onoga na kamionu,daljinskim upravljacem spustite kuku i zakacite je za sajlu na prikolici koja ujedno sluzi i loaderu u sumi da ima za sta da je uhvati i skine sa prve prikolice kada dodjete na utovar,vratite se u kamion i pomjerite ga u rikverc eto toliko da prikolica spadne sa sjedla i kada spadne kuka od dizalice joj neda da padne na drugu prikolicuili ili sta vec.Vracate se do dizalice i dizete prikolicu koju ste otkacili u zrak.Dizete je nekih skoro 3 metra,taman da zadnji tockovi od prikolice mogu proci arnjeve od prve prikolice.Kada ste je podigli,vracate se u kamion i polako opet vozite u rikverc,cjelo vrijeme je vazno da vam kamion i obe prikolice stoje pravo kao strela,ako par cm nisu u istoj ravni nema sanse da natovarite prikolicu na prikolicu,morate biti bas precizni prilikom dolaska i postavljanja kamiona ispod dizalice i prilikom pomjeranja u rikverc da ne sjebete pravac jer onda idu muke tantalove da je natovarite,ima da se userete i upisate dok je "nabacite".
Idete u rikverc sve dok tockovi od prikolice koja visi u zraku ne prodje arnjeve od prve prikolice,cim prodju,odmah stajete.Onda se vracate na dizalicu i polako spustate tu drugu prikolicu na prvu prikolicu,na prvoj prikolici imaju posebni ulosci gdje tockovi od druge prikolice treba da legnu a napred klin od druge prikolice koji se kaci za sedlo prve prikolice se ubada u posebnu rupu na sasiji prve prikolice i time je fakticki prikolica osigurana i natovarena.Naravno,prilikom spustanja prikolice morate sve to "ubosti" a da bi ste sve uboli bez muke jako je bitno kako ste predhodno postavili kamion i prikolice.Kasnije se sa sajlom obavje oko obe sasije prikolica,stegne i to je to.Idete na na vagu,mjeri se vasa tezina sada ste kada ste prazni i na kraju dobijate tiket gdje vam pise koliko ste teski prazni a koliko ste bili kada ste bili puni i ono sto je izmedju to je vas tovar,odnosno,vasa lova koju ste sa tom turom zaradili.Krivo mi je sto nisam nikada snimio to kacenje prikolica al jbg,nisam razmisljao.