Felipe Massa

Korisnikov avatar
zarko.s.
Admin
Reactions:
Pridružio se: Čet Feb 16, 2017 9:53 pm
Kontakt:

Felipe Massa

Post od zarko.s. » Čet Mar 23, 2017 2:55 pm

Slika

Tim Williams
Zemlja Brazil
Datum rođenja 25. april 1981.

Rođen u Sao Paulu 1981. godine, Massa je detinjstvo proveo u brazilskim karting trkama. 1998. godine se prebacuje u jednosede, vozi u Brazilskoj Formuli Ševrolet, naredne godine osvaja šampionat. 2000. godine prelazi u Evropu gde se takmiči u dve serije Italijanskoj Formula Renault, i Evropskoj Formuli Renault, osvaja prvenstva u obe serije.

2001. sa šest pobeda od osam startova osvaja prvenstvo u Formuli 3000. našao je vremena i za takmičenje u WTCC šampionatu gde je zaradio i svoj prvi test u Formuli 1 za Sauber timom, koji mu 2002. obezbeđuje vozačko mesto u Formuli 1.

Massa je u Formuli 1 debitovao na VN Australije, kvalifikovao se u prvih deset, dok je na trci učestvovao u velikom sudaru već u prvom krugu. Već na sledećoj trci osvaja prve bodove u karijeri završivši na šestom mestu u Maleziji. Tokom sezone povremeno osvaja poene, i polako stiče reputaciju među vozačima. Na predlog Petera Saubera on prelazi da testira za Ferrari, Što će se pokazati kao lukav dugoročni brazilčev plan.

Massa se vratio u Sauber 2004. godine gde potpisuje dvogodišnji ugovor, i postaje timski kolega Giancarlu Fisichelli. Sa 4. mestom u Belgiji, njegovim najboljim rezultatom, te godine osvaja 12 poena, što ga stavlja na 12. mesto u generalnom plasmanu, samo poziciju iza svog timskog kolege. 2005. godine društvo u Sauberu mu pravi bivši svetski prvak Jacques Villeneuve, koga je nekoliko puta pobeđivao. Najbolji rezulat 4. mesto na VN Kine.

Po isteku ugovora sa Sauberom , Massa prelazi u Ferrari gde zamenjuje zemljaka Rubensa Barrichella, koji prelazi u Hondu. To je mladom brazilcu omogućilo da bude timski kolega sedmostrukom šampionu Michaelu Schumacheru u njegovoj poslednjoj sezoni. Posle zadovoljavajućeg starta sezone, slede sve bolji i bolji rezultati u nastavku.

Njegovi prvi bodovi za Ferrari dolaze već na drugoj trci u Maleziji. Njegov prvi podijum u karijeri došao je na petoj trci sezone na VN Evrope, gde osvaja treće mesto. Zatim slede dva druga mesta na VN SAD i VN Nemačke, pa potom prva pobeda u karijeri na VN Turske, gde je ostvario i svoju prvu pol-poziciju u karijeri. Tokom sezone sledi još jedna pol-pozicija u Japanu i emotivna pobeda pred domaćom publikom u Brazilu u finalu sezone.

2007. godine Massa zadržava mesto u Ferrariju, Michaela Schumachera zamenjuje Finac, Kimmi Raikkonen. Sa Schumacherom je Massa očigledno bio broj dva, ali sa Raikkonenom je imao priliku da uspostavi novi poredak u timu. Međutim Finac obezbeđuje titulu Ferrariju te godine. Sledeće 2008. godine Massa pokazuje zrelost, po prvi put ima priliku da se bori za naslov prvaka. VN Brazila pobeda pred domaćom publikom, ali titula mu izmiče za 1 poen. Šampion je Lewis Hamilton iz McLarena, Ferrari se zadovoljava titulom konstruktora. No Massa postaje broj jedan u Ferrariju.

Promene pravila 2009. godine, isključuju Ferari iz trke za šampionat već u prvoj polovini sezone. Massa je te sezone imao tešku nesreću na kvalifikacijama za VN Mađarske, gde je zadobio fakturu lobanje. Posle nekoliko dana u medicinski izazvanoj komi, on ostatak sezone nastavlja van staze i u oporavku za narednu godinu. Vraća se u bolid 2010. godine gde dobija novog timskog kolegu, Fernanda Alonsa.

Na prvoj trci u Bahrejnu ostvaruje drgo mesto iza svog novog timskog kolege Alonsa. Na narednoj trci je bio bolji od Alonsa i završio na podijumu, međutim na svakoj sledećoj je Španac bio bolji. Da li zbog prošlogodišnje povrede ili nečega drugog, tokom 2010. nismo videli starog Massu. Na VN Nemačke je direktnom naredbom iz boksa morao da propusti Alonsa i tako mu preda prvo mesto. Sezonu završava na šestom mestu. Uprkos špekulacijama da 2011. neće voziti u Ferrariju, Brazilac ostaje sa italijanskim timom.

Lošija sezona nego prošle godine, ponovo je bio u senci daleko uspešnijeg Fernanda Alonsa. Postigao je manje od pola špančevih poena. Nije uspeo da ubeleži ni podijum, a kamo li pobedu u svojoj desetoj godinu u Formuli 1, tokom koje je napravio 100. start na trci sa Ferrarijem. Sve u svemu veoma loša godina za Brazilca. Ponovo su se pojavile spekulacije da neće voziti naredne sezone za italijanski tim, međutim, on je od strane tima potvrđen kao timski koleg Fernanda Alonsa 2012. godine. Ferrari je naznačio da će ta sezona biti odlučujuća za Massu i njegov angažman u timu.

U 2012. godini je vodio borbu sa Ferrarijem F2012 i gotovo uvek je bio pobeđen od strane timskog kolege. Drugi deo sezone je bio dosta bolji za Brazilca, ostvario je i prvi podijum u Japanu, od 2010. godine. Uspeo je da zadrži mesto u Ferrariju, iako se očekivalo da neće uspeti u tome.

2013. je počeo odlično I konstantno je osvajao bodove. Najbolji plasman je došao u Španiji kada je bio treći, ali su ga dva udesa u Monaku. U septembru je objavljeno da će ga od 2014. u Ferrariju zameniti Raikkonen, dok je Massa odlučio da svoju karijeru nastavi u Willimasu.

Prelazak u britanski tim je pozitivno uticao na Brazilca. Imao je nekoliko odličnih trka, a u Austriji je čak došao i do pol-pozicije. Tokom godine je bilo I lošijih momenata, ali je očigledan skok forme obezbedio njegov ostanak u timu i 2015.

Williamsov bolid u 2015. nije bio tako jak kao prethodne godine. Ipak, imao je dva podijuma I završio je u plasmanu odmah iza Bottasa, sakojim se dobro nostoi tokom sezone.

U 2016. se ponovo našao u Bottasovoj senci i najavio je povlačenje na kraju sezone. Massa je imao lep oproštaj od sporta, ali je početkom 2017. Promenio odluku nakon što je Bottas otišao u Mercedes. U tim je došao mlcai Lance Stroll, a Willimsu je trebao jedan iskusan vozač pored Kanađanina, zbog čega su zamolili Massu da ostane sa timom još godinu dana.

Korisnikov avatar
Dekio
Reactions:
Pridružio se: Pet Feb 17, 2017 8:21 am

Re: Felipe Massa

Post od Dekio » Uto Apr 25, 2017 7:56 pm

Always be yourself, unless you can be Batman. Then always be Batman.

Korisnikov avatar
Dekio
Reactions:

Post od Dekio » Sub Apr 29, 2017 6:13 pm

Slika

Korisnikov avatar
Dekio
Reactions:

Post od Dekio » Ned Jul 16, 2017 2:00 pm

Slika

Korisnikov avatar
One and Only
Reactions:
Pridružio se: Sub Feb 18, 2017 10:36 pm

Post od One and Only » Uto Okt 31, 2017 9:27 pm

A sada i 4-ti komentar za Masu, YEAH!
mik napisao:
Uto Okt 31, 2017 8:46 pm
One and Only napisao::idea: Ma živeo bre SIVI! :idea:

Neko bese jos na starom forumu postavio na njegovom topiku sliku sa gomilom djubra, ako dobro pamtim.
Iscrevio sam se od smeha..
Dobra kompilacija, na momenat kao da zaboravim da je nekad vozio za Ferari.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
Ma ebes Masu tebra kim - zika na klipu otkida ;)
Da,skoro sam duplo stariji od tebe ali što je važnije duplo sam lepši,što je još važnije duplo sam jači i što je najvažnije duplo sam brži!' Hunt in brawl with de Angelis-South African GP 79

Korisnikov avatar
Maha
Reactions:
Pridružio se: Pet Feb 17, 2017 3:27 pm

Post od Maha » Sre Nov 01, 2017 1:31 pm

Nemo´ da mi dirate Masu, covek kao i Baricelo tu proveo godine i godine cuvajuci ledja drugima i jbg navikao da bude negde iza ;)

Korisnikov avatar
AndrejR
Reactions:
Pridružio se: Uto Feb 21, 2017 11:04 pm

Post od AndrejR » Sre Nov 01, 2017 11:23 pm

Maha napisao:
Sre Nov 01, 2017 1:31 pm
Nemo´ da mi dirate Masu, covek kao i Baricelo tu proveo godine i godine cuvajuci ledja drugima i jbg navikao da bude negde iza ;)
Da letim lovce trazio bih Barikela ili Masu za vingmena. :D

Korisnikov avatar
Dekio
Reactions:

Post od Dekio » Sub Nov 04, 2017 5:16 pm

Plakacemo opet?

Korisnikov avatar
fap
Reactions:
Pridružio se: Ned Feb 19, 2017 9:31 pm

Post od fap » Sub Nov 04, 2017 5:24 pm

On bi da se opet oprasta u Brazilu :lol: :lol:

Korisnikov avatar
One and Only
Reactions:
Pridružio se: Sub Feb 18, 2017 10:36 pm

Post od One and Only » Sub Nov 04, 2017 8:29 pm

Dekio napisao:
Sub Nov 04, 2017 5:16 pm

Plakacemo opet?
Ovo je faca i izraz a la
'izvinite sto sam se ukenjao
ali nisam dobro brzine menjao,
ko mi je kriv sto sam ispao vol
da od mene bude bolji i jedan (s)Trol'
Da,skoro sam duplo stariji od tebe ali što je važnije duplo sam lepši,što je još važnije duplo sam jači i što je najvažnije duplo sam brži!' Hunt in brawl with de Angelis-South African GP 79

Odgovori