Pogonska jedinica

Korisnikov avatar
fap
Reactions:
Pridružio se: Ned Feb 19, 2017 9:31 pm

Re: Pogonska jedinica

Post od fap » Sre Mar 08, 2017 10:40 am

Jedno pitanje ne vezano za F1 da li ja mogo i na privatnom vozilu da odredim koliki pritisak treba da daje Turbina i koliko bi to bilo tacno

Pršut
Reactions:

Post od Pršut » Sre Mar 08, 2017 12:24 pm

Ni ovi tvoji tekstovi, vjeruj.

Korisnikov avatar
fap
Reactions:

Post od fap » Sre Mar 08, 2017 1:33 pm

Kako kome koga interesuje i hoce da nauci nesto njemu su korisni

NenadNR
Reactions:
Pridružio se: Sub Feb 18, 2017 8:29 pm

Post od NenadNR » Ned Mar 12, 2017 1:52 am

fap napisao:
Sre Mar 08, 2017 10:40 am
Jedno pitanje ne vezano za F1 da li ja mogo i na privatnom vozilu da odredim koliki pritisak treba da daje Turbina i koliko bi to bilo tacno
Gužva pa ne stižem da odgovorim.

Može po već napisanom proračunu. Stepen iskorišćenja se stavi 30%, a toplotna moć goriva 42 MJ/kg. Protok vazduha koji motor usisa bez kompresora se mora još pomnožiti sa stepenom punjenja odnosno na engleskom volumetrijskom efikasnošću. To je odnos između zapremine usisanog vazduha u cilindar i radne zapremine cilindra. Kod standardnih motora je to oko 0,85. Kod trkačkih motora koristeći inerciju usisanog vazduha može biti i preko 1.
Drugi način je da se koristi srednja efektivna potrošnja goriva.

BSFC = 335 g/(kW·h) - vrednost kad je lambda oko 0,85 za koju je odnos vazduha i goriva 12,5
BSFC = 9,29 * 〖10〗^(-5) kg/(kW*s)

Potreban protok vazduha m ̇ (kg/s)
m ̇= P * AFR * BSCF
P – željena snaga motora (kW)
AFR - odnos vazduha i goriva
BSFC - srednja efektivna potrošnja goriva kg/(kW*s)

Protok vazduha koji motor usisa bez kompresora V ̇ (m3/s)
V ̇ = Vm * n * 0,5 * ve
Vm – radna zapremina motora ( m3)
n- broj obrtaja na kojem je maksimalna snaga (o/s)
ve – stepen punjenja

Potreban pritisak u usisu. p (Pa)
pV ̇= m ̇RT
p = m ̇RT / V ̇

R – gasna konstanta – 286,9 J/(kg * K)
Tu - temperatura u usisu (K)

Isto ide i za dizel motore. Treba naći koleka se srednja efektivna potrošnja pri tome koristi (BSCF). Slabo sam se bavio dizel motorima.

Motoru se izmeri snaga na valjcima i snimi se pritisak i AFR u odnosu na broj obrtaja i uporedi sa proračunom. Ispravi se šta treba i posle se može solidno tačno predvideti šta će se desiti ako se promeni pritisak u nekim normalnim granicama.

Korisnikov avatar
fap
Reactions:

Post od fap » Ned Mar 12, 2017 9:09 am

Sto bi rekao Jovan Jovanovic Zmaj
Znanje je sila znanje je moc ucite deco dan i noc

Korisnikov avatar
Cp6uH
Reactions:
Pridružio se: Pet Feb 17, 2017 3:14 pm
Kontakt:

Post od Cp6uH » Sre Mar 29, 2017 12:24 pm

par slika Mečkinog motora
Slika
Slika
Slika
Slika
Budući da sad imamo smajli sa pivom, iznajmljujem prostor za potpis, vaš oglas će biti viđen na celom forumu

Korisnikov avatar
DzonyDLG
Reactions:
Pridružio se: Čet Maj 18, 2017 12:37 am

Post od DzonyDLG » Ned Avg 13, 2017 3:23 pm

Citao sam sad na autosportu kako se razmatraju mogucnosti oko novih motora, Brown kaze sto i svi znamo da vecina F1 fanova zeli ponovo v8 motore ali kaze takodje kako se razmatra mogucnost da v6 motori dobiju zvuk kakav su proizvodili v8 motori. Sad bih zeleo da inzenjeri na forumu koji se razumeju pojasne da li bi to bilo moguce i kako.
Slika

Korisnikov avatar
poTTa20
Reactions:
Pridružio se: Pet Feb 17, 2017 6:42 am

Post od poTTa20 » Ned Avg 13, 2017 5:15 pm

DzonyDLG napisao:
Ned Avg 13, 2017 3:23 pm
Citao sam sad na autosportu kako se razmatraju mogucnosti oko novih motora, Brown kaze sto i svi znamo da vecina F1 fanova zeli ponovo v8 motore ali kaze takodje kako se razmatra mogucnost da v6 motori dobiju zvuk kakav su proizvodili v8 motori. Sad bih zeleo da inzenjeri na forumu koji se razumeju pojasne da li bi to bilo moguce i kako.
Dzaba zvuk ako se vestacki budzi. 2015. su bolidi bili dosta tisi od danasnjih tako da verujem da moze da se budzi, ali opet je pitanje koliko ima smisla dobijati zvuk vestackim putem.

Korisnikov avatar
Dekio
Reactions:
Pridružio se: Pet Feb 17, 2017 8:21 am

Post od Dekio » Ned Avg 13, 2017 5:28 pm

V8 je resenje mnogih problema :D
Always be yourself, unless you can be Batman. Then always be Batman.

Korisnikov avatar
DzonyDLG
Reactions:
Pridružio se: Čet Maj 18, 2017 12:37 am

Post od DzonyDLG » Ned Avg 13, 2017 6:29 pm

poTTa20 napisao:
Ned Avg 13, 2017 5:15 pm
DzonyDLG napisao:
Ned Avg 13, 2017 3:23 pm
Dzaba zvuk ako se vestacki budzi. 2015. su bolidi bili dosta tisi od danasnjih tako da verujem da moze da se budzi, ali opet je pitanje koliko ima smisla dobijati zvuk vestackim putem.
Pa da, secas se da smo ti i ja jos na prvom snimku Saubera i prvom pojavljivanju Ferrarija u Maranelu provalili da su glasniji i kao se obradovali a u stvari je i dalje smesno, sto kazes moze ali nema smisla. U principu oni i dalje zele da se bakcu sa hibridima, kao bitno je da se F1 drzi tehnoloskog razvoja i td i td. A svesni su i sami da to sve fanove nervira. Ok ostavite vi hibrid nije problem ali sto kaze Dekio v8 je v8!!! :D Ali onda ne bi mogli da se vrte milioni jbg, tu je izgleda najveci problem koliko ja vidim.
Slika

Odgovori