Scuderia Ferrari

Odgovori
iceman036
Inženjer
Reactions:
Pridružio se: Čet Feb 16, 2017 10:30 pm

Re: Scuderia Ferrari

Post od iceman036 » Čet Maj 11, 2017 12:27 pm

NenadNR napisao:
Čet Maj 11, 2017 1:34 am
Po simulaciji na koju sam naleteo u Marelli WinTAX softveru u Bahreinu MGU-K može da prikupi 1085 kJ energije po krugu. Ukupno vreme kočenja po krugu je 19 s, tako da imamo 57 kJ/s odnosno 57 kW. Oko 50 kJ/s se spominje gde sam nailazio na podatak. MGU-K sam ne može da prikupi ni blizu dovoljno energije po krugu. MGU-H može da prikupi 2815 kJ energije po krugu.

Suština priče je da nije ograničeno prikupljanje energije pomoću MGU-H i njeno prosleđivanje ka MGU-K.
Koncept rada pogonske jedinice je dobrim delom određen ovim. Prikupljanjem energije sa MGU-H smanjuje se efikasnost SUS motora zbog povećanja pritiska u izduvu pre turbine ali se povećava efikasnost cele pogonske jedinice zbog direktnog korišćenja te energije sa MGU-K.

Energiju iz baterije je najbitnije koristiti na izlasku iz sporih krivina. Maksimalna dozvoljena snaga MGU-K je 120 kW. Maksimalno je dozvoljeno iskoristiti 4 MJ iz baterije po krugu. To je 33,3 s maksimalnog korišćenja MGU-K plus energija iz MGU-H. Moguće je koristiti i mod za kvalifikacije gde se otvara potpuno wastegate i pokretanje kompresora preuzima MGU-H za šta je potrebno oko 80 kW. 120+80=200kW što znači da je to moguće 20 s sa dostupnih 4 MJ iz baterije.

Sve ovo je ozbiljan problem kojim se bavi teorija optimizacije tako da je dosta dobrih matematičara dobilo posao u F1.
Samo mala ispravka - ERS nema ogranicenje upotrebe od 33s/po krugu, to je promenjeno cini mi se jos 2014, tako da svi mogu da koriste ERS kako zele. E sad - na pravcima retko ko koristi snagu iz ERS-a (Honda mozda) a za krivine mislim da je tu menadzment MGU-H/K kljuc svega.
Mada koliko sam ja shvatio, vecinom se generisanje el. energije prepusta onom delu koji ima najvise okretaja (MGU-H) ali i MGU-K jer moramo da napomenemo da ove godine se koci dosta kasnije nego predhodne, zbog povecanja potiska, pa MGU-K nema bas mnogo posla.
A za optimizaciju se slazem 100% - zapravo ne samo u F1, u svemu je kljuc ista.

Korisnikov avatar
gjoko-mkd
Reactions:
Pridružio se: Pet Feb 17, 2017 1:02 am

Post od gjoko-mkd » Čet Maj 11, 2017 2:41 pm

Ferrari with Mclaren style T wing according to F1AT
I novi ICE za oba vozača što može značiti da je to novija izvedba ako uzmemo u obzir da je Kimijev motor relativno novi pa nema potrebe za promenu

NenadNR
Reactions:
Pridružio se: Sub Feb 18, 2017 8:29 pm

Post od NenadNR » Čet Maj 11, 2017 2:57 pm

Te 33.3s nisu ogranicene pravilom nego raspolozivom kolicinom energije iz baterije od 4 MJ po krugu.
4000 kJ / 120 kJ/s = 33.3 s
Dodatno vreme rada MGU-K se ostvaruje energijom direktno dobijenom iz MGU-H i to se na punom gasu stalno radi. Nema drugog nacina da se iskoristi visak energije izduvnih gasova, a ni logike da se ona izduva kroz auspuh.

Korisnikov avatar
gjoko-mkd
Reactions:

Post od gjoko-mkd » Čet Maj 11, 2017 3:22 pm

I evo slike...

Slika

Korisnikov avatar
gjoko-mkd
Reactions:

Post od gjoko-mkd » Čet Maj 11, 2017 3:25 pm

Gornji deo ima 3 flapova a donji 2

iceman036
Inženjer
Reactions:
Pridružio se: Čet Feb 16, 2017 10:30 pm

Post od iceman036 » Čet Maj 11, 2017 3:32 pm

Sto se tice baterije - potoji mod koji sav generisani visak energije iz MGU-H prebacuje na MGU-K jer nema gde da je skladisti. E sad, tacno je da je 33.3s po krugu ali mi govorimo o ukupnoj dobijenoj energiji tokom celog kruga - sto opet ide preko 1min uglavnom. Mislim da samo Red Bull Ring ima krug oko 1 min - znaci nekih 65-70s. Naravno, za to vreme MGU-K ce generisati energije ali pitanje je koliko, ipak to zavisi od softvera tj. mape motora za tu stazu. Koliko sam procitao, konkretno u Bahreinu se bas namerno islo na generisanje sto vise sa MGU-K zbog 3-4 velika kocenja ali opet, na pravcima je MGU-H najvise radio.
O ovome ipak treba tema u drugom delu foruma.

Korisnikov avatar
gjoko-mkd
Reactions:

Post od gjoko-mkd » Čet Maj 11, 2017 10:56 pm

Dobili pimpek u guzu :lol:

Slika

Korisnikov avatar
zarko.s.
Admin
Reactions:
Pridružio se: Čet Feb 16, 2017 9:53 pm
Kontakt:

Post od zarko.s. » Ned Maj 14, 2017 4:36 pm

Necu da trazim krivca za danasnji neuspeh. Imali su svoju kalkulaciju i to je . Nije po meni ni fer kritikovati u ovom trenutku. Sebastian je delovao, ne razocarano, vec tuzno nakon trke, ali mislim da nakon vecerasnjeg timskog brifinga niko nece biti tuzan. Odradili su monstruozan posao sa novim delovima (koji se valjda ne vide toliko kao na Mercedesu), juce su jako brzo sredili Vettelov bolid koji je budimo realni imao tempo za pol (sto me je licno iznenadilo, ocekivao sam zaostatak od oko 2-3 desetinke).

Plasio sam se ovog vikenda, upravo zbog cinjenice da svi donose gomilu novih stvari. Taj strah ustvari imaju svi navijaci Ferrarija. To su nam traume iz proslosti koje ce se tesko i dugo leciti. Bas sam se iznenadio nakon rezultata iz kvalifikacija.

Ono sto se meni cini, je da Ferrari sada ima za nijansu brzi bolid i u kvalifikacionim i u trkackim uslovima. E sad, da li je ovo za kvalifikacije bilo do Socija i Barselone ne znam, ali mislim da je Catalunya dovoljno reprezentativna.

Ne znam sta ce biti u Monaku, ali jedva cekam Kanadu, posto tamo Ferrari ume da se "razmase".

Korisnikov avatar
Cp6uH
Reactions:
Pridružio se: Pet Feb 17, 2017 3:14 pm
Kontakt:

Post od Cp6uH » Ned Maj 14, 2017 5:34 pm

Sa ovolikom razlikom u snazi, najveći problem će biti vozači koji se obilaze za krug
Hoćemo smajli sa pivom

Korisnikov avatar
zarko.s.
Admin
Reactions:
Pridružio se: Čet Feb 16, 2017 9:53 pm
Kontakt:

Post od zarko.s. » Ned Maj 14, 2017 5:53 pm

Da, ovo danas je stvarno bilo ekstremno.

Odgovori